بیماری ام اس .سرطان. .انمی یا کم خونی.بزرگی طحال.فاویسم.هموفیلی. . خستگی .

 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 


احتمال ابتلای زنان به ام.اس دو برابر مردان است.علایم بیماری ام.اس
علایم بیماری ام.اس، بسته به اینکه چه منطقه ای از سیستم اعصاب مرکزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و الگوی بیماری ام.اس از هر فردی به فرد دیگری متفاوت است. این علایم حتی در یک فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می کند.

علایم شایع این بیماری شامل :
۱- اختلالات بینایی : تاری دید ، دو بینی ، حرکات غیر ارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن کامل بینایی.
۲- اختلالات تعادل : لرزش ، عدم تعادل در راه رفتن ، سرگیجه ، ضعف و کرختی اندامها ، اختلال در انجام حرکات موزون.
۳- سفتی عضلات
۴- اختلالات حسی : گزگز و مور مور ، احساس سوزش، بی حسی و درد.
۵- اختلالات تکلم : صحبت کردن آهسته و شمرده ، تغییر حالت تکلم ، کشیدن کلمات و اختلال بلع.
۶- خستگی.
۷- مشکلات مثانه و اختلال در اجابت مزاج.
- اختلالات مثانه شامل : تکرر ادرار ، فوریت در ادرار کردن، دفع ناقص مثانه یا دفع غیر ارادی.
- اختلالات اجابت مزاج شامل : یبوست و به ندرت بی اختیاری.
۸- مشکلات جنسی : ناباروری ، کم شدن میل جنسی.
۹- حساسیت به گرما : گرما در بسیاری از موارد باعث تشدید علایم می شود.
۱۰- اختلالات شناختی : اختلال در حافظه کوتاه مدت ، اختلال در تمرکز و قدرت تصمیم گیری.

باید توجه داشت که علاوه بر علایم آشکار، نشانه های پنهانی چون خستگی ، اختلالات حافظه و تمرکز هم در بیمار ایجاد میشود که چندان مورد توجه اطرافیان قرار نمیگیرد.


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 
افسردگی و ام اس
افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روانی است که به علل مختلف و گاه ناشناخته عارض می شود, این اختلال دارای علائم و انواع گوناگونی است و فرضیه های مختلفی در مورد علل بروز آن وجود دارد. علاوه بر نقش هورمونهای مغزی, مسائل درونی و طرز نگرش و افکار فرد نیز در این بیماری بسیار مهم هستند. فرد افسرده بطور دائم نسبت به خود, دیگران و حتی دنیا دید منفی دارد که بر اساس همین دید رفتار می کند و به همین جهت هم پاسخ مناسب و مطلوب دریافت نمی کند. در بیشتر انواع افسردگی این کاملاً مشهود است که با تغییر افکار و شناختهای افراد, علائم بیماری نیز قابل کنترل است. یکی از انواع افسردگی, افسردگی های ناشی از یک بیماری طبی دیگر هستند. در اکثر افرادی که در مقابله با یک استرس, بیماری یا وضعیت حاد احساس ناتوانی می کنند, علائم افسردگی به سرعت بروز می کند و به تدریج این افسردگی که در ابتدا بر اثر یک مشکل دیگر بوجود آمده خود تبدیل به مشکلی می شود که نیازمند مداخله های درمانی گوناگون می گردد و حتی گاهی در سیر درمان بیماری اولیه نیز اختلال ایجاد
می کنند. یکی از علائمی که در تمام انواع افسردگی به چشم می خورد احساس ناتوانی, یاس و ناامیدی است. 50% از بیمارانی که Ms تشخیص داده می شوند در طول عمر خود دچار اختلال افسردگی می شوند که به نظر می رسد افسردگی آنها با آگاهی از نوع بیماری خود و احساس یاس و ناامیدی بیشترمرتبط باشد تا اثرات جسمانی بیماری, همچنین مشهود است که وجود باورهایی چون لاعلاج بودن بیماری, بی تاثیر بودن مداخلات درمانی و عدم اطمینان به مصرف داروها, باعث
بیشتر شدن تنش ها و ناراحتی های فرد شده و با بالابردن احساس ناامیدی فرد, افسردگی او را تشدید می کند.چون افرادی که بطور عمیق دچار احساس افسردگی هستند, دچار کاهش انرژی و فعالیت, کاهش اعتماد به نفس و بدبینی به آینده نیز هستند, چنانچه فرد دچار Ms برای مدتی, دچار حالات فوق نیز باشد, انرژی لازم برای پیگیری فعال درمانهای مربوط به Ms را از دست داده و به آینده خود و درمان نیز احساس بدبینی خواهد کرد. به همین لحاظ چنانچه فرد با آگاهی از تاثیر منفی افسردگی در درمان و بهبود مشکل اولیه خود, نسبت به وضعیت روانی خود حساس بوده و در جستجوی راه حل مناسب برای مشکل افسردگی خود باشد, می تواند از این راه به درمان بیماری Ms نیز در خود کمک می کند. از آنجا که این افسردگی بیشتر تحت تاثیر استرسها قرار دارد تا سیر بیماری, مداخله های محیطی و حذف و کنترل استرسها می تواند برای بیمار موثر باشد. فرد بیمار می تواند با آموختن راههای حل مشکل و مدیریت مشکلات محیطی نسبت به آرام ساختن محیط خود اقدام نماید. این اقدامات بعلاوه احساس کنترل بیمار را بر موقعیت خود
بالا برده و از احساس ناتوانی وی می کاهند و از این طریق حتی می تواند بر اعتماد به نفس وی نیز موثر باشند. بعلاوه شرکت در جلسات مشاوره گروهی به فرد این احساس را می دهد که علاوه بر او افراد دیگری نیز با این مشکل دست به گریبان هستند و می توانند از تجربیات یکدیگر در این زمینه سود جسته و حتی از یکدیگر در این زمینه سود جسته و حتی از یکدیگر حمایت کنند. جلسات مشاوره با خانواده و اطرافیان بیمار به آنها کمک می کند تا شناخت بیشتری نسبت به این بیماری پیدا کرده و راههای موثرتری برای برخورد و مقابله آن بیابند. بعلاوه چون خانواده, محیط بلاواسطه فرد را تشکیل می دهد, آرام بودن محیط کلی خانواده به بیمار نیز احساس آرامش داده و به او کمک می کند تا در یک محیط نسبتاً خالی از تنش, انرژی خود را صرف کسب اطلاعات لازم و بکار بستن آنها کند و بطور موثرتری به مقابله با مشکل خود بپردازد. لذا ضروری است خانواده و اطرافیان هم اطلاعات کافی کسب کرده و نسبت به نقش استرسها و تنش ها در پیشرفت بیماری آگاه باشند تا بتوانند از این راه نیز به بیمار خود کمک کنند. در هر حال داشتن استراحت کافی, یک محیط آرام و خالی از تنش و استرس, و حمایت خانوادگی کافی یکی از موثرترین روشها برای کنترل پیشرفت علائم بیماری Ms می باشند.


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

ویتامین E و ام اس

بنا به تحقیقاتی جدید، مصرف قرص ویتامین دی خطر ابتلا به بیماری ام اس (multiple sclerosis) در زنان را به میزان 40 درصد کاهش می دهد.

با این حال، گروه محققان دانشگاه هاروارد آمریکا تاکید دارند پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین دی به تنهایی نمی تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد و باید قرص ویتامین دی نیز مصرف شود.

در این مطالعه، که نتایج آن در نشریه "نورولوژی" منتشر شده است، حدود 190 هزار داوطلب زن شرکت داشته اند.

دکتر کاساندرا مانگر، از پژوهشگران این گروه، گفت: "تصور این که مصرف مولتی ویتامین بتواند خطر ابتلا به ام اس را کاهش دهد، خیلی هیجان آور است."

او گفت با این حال برای تایید این یافته ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دانشمندان با استناد به اطلاعاتی که نشان می دهد بیماری ام اس در مناطق دور از خط استوا بیشتر شایع است، نظریه تاثیر ویتامین دی را منتشر کرده اند.

ساکنان مناطق دور از خط استوا آفتاب کمتری دریافت می کنند و به همین دلیل ماده شیمیایی که در بدن تولید ویتامین دی می کند کمتر در بدن آنها ترشح می شود.

مهار بیماری

سایر مطالعات نشان داده اند که قرص ویتامین دی می تواند در مقابله با بیماری مشابه ام اس در موش، موثر باشد.

یک پژوهش دیگر نشان داده است که افراد مبتلا به ام اس معمولا دچار کمبود ویتامین دی هستند


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

بدنسازى به بهبود قدرت عضلانى مبتلایان به ام اس کمک مى کند

تحقیقات جدید نشان میدهد که انجام ورزشهاى قدرتی و بخصوص بدنسازی میتواند ضعف عضلانى ناشى از بیمارى مالتیپل اسکلروزیس را بهبود بخشد .

به گزارش پایگاه اینترنتى "وب مد" این پژوهش نشان میدهد که با انجام ورزشهاى قدرتى در طول دو ماه ، در هشت بیمار از۲۰ بیمار شرکت کننده در این مطالعه ، بهبود در قدرت عضلانى، بهبود در توانایى انجام فعالیت هاى روزانه و شغلى، و کاهش احساس خستگى زود هنگام مشاهده شد.

ضعف عضلانى و خستگى زودهنگام یکى از نشانه هاى بیمارى(ام اس) است . خستگى زودرس در۶۵ درصد از بیماران (ام اس)مشاهده میشود. خستگى زودرس تواناییهاى بیمار را در انجام کارهاى روزمره و فعالیت هاى شغلى تحت تاثیر قرار میدهد.
خستگى زودرس میتواند حتى با وجود محدودیت حرکتى خفیف شکایت عمده بیمار باشد.
افزایش قدرت حرکت در بیماران (ام اس)خستگى ناشى از انجام فعالیت هاى روزانه را کاهش میدهد.
در این تحقیق که توسط دکتر لزلى وایت از دانشگاه فلوریدا انجام گرفته است در ۲۰ بیمار مبتلا به نوع عودکننده همراه با دوره هاى بهبودى مورد مطالعه قرار گرفتند.

۱۰ بیمار از این گروه براى مدت ۱۶ هفته به انجام ورزش هاى قدرتى پرداختند.
(ام اس)بیمارى تحلیل برنده ماهیچه و عصب است ، بنابر این به نظر میرسد که ورزش هاى قدرتى مانند بدن سازى در بیماران مبتلا به (ام اس)مفید باشد.

اگرچه انجام این دسته از ورزشها در بیماران (ام اس)عوارضى ندارد ولى تحقیقات بیشترى لازم است تا ورزش قدرتى به عنوان بخشى از تجویز شود. بیماران مورد مطالعه در این تحقیق درجاتى از ناتوانی هاى حرکتى از کم تا متوسط را نشان میدادند.

این بیماران دو بار در هفته به الگوى نظارت شده اى از ورزش قدرتى با شدت متوسط براى تقویت عضلات پاها، پایین کمر و شکم می پرداختند. در پایان ۸ هفته ماهیچه هاى پاى این بیماران بسیار قوى تر شده بود و آنها میتوانستند بهتر راه بروند و کمتر از خستگى و ناتوانى شکایت مى کردند.

اظهار رضایت بیماران از نتیجه این ورزش هاى قدرتى در کنترل انقباضات ماهیچه اى و کاهش نیاز به دارو بسیار بیش از آن بود که در نتیجه این مطالعه منعکس شده ا ست .
اینکه آیا سایر انواع ورزشها مانند ورزشهاى هوازى هم میتواند در بیماران (ام اس)مفید باشد هنوز جاى سوال است .
به بیماران مبتلا به (ام اس)توصیه مىشود که از ورزش در هواى گرم پرهیز کنند. هم چنین این بیماران باید پیش از آنکه بر اثر ورزش ، به خستگى و ضعف دچار شوند، ورزش را متوقف کنند.

از آنجا که علائم (ام اس)از بیمارى به بیمارى دیگر متفاوت است نمیتوان در بیماران مبتلا به این بیمارى یک الگوى واحد براى ورزش توصیه کرد. اگرچه در .درمان بیمارى (ام اس)نمیتوان ورزش را جایگزین دارو کرد ولى ورزش کردن در این بیماران سبب بهبود علائم فیزیکى و روانى مىشود. ورزش کردن فرصتى را در اختیار بیماران قرار میدهد که به چیزى غیر از بیمارى خود فکر


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

تغذیه در بیماران ام اس

امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمییت و نقش تغذیه را در حفظ سلامت بیماران MS ثابت کرده. اگرچه اکثر دستورات توصیه های عمومی است و تمام افراد باید از آن پیروی کنند, ولی مواردی نیز وجود دارد که در بیماران MS بر آنها تاکید شده. افراد با عادات غذایی نادرست باید بعد از آگاهی از برنامه تغذیه صحیح به تدریج و در چند مرحله از برنامه غذایی مناسب استفاده کنند. لذت بردن از غذا یک اصل مهم در تغذیه است و محرومیت مطلق از مواد غذایی مورد علاقه وجود ندارد و
به همین علت اگر خوراکی هایی خارج از چهارچوب برنامه توصیه شده هستند می توانند به مقدار کم و در دفعات کمتر استفاده شوند.

مصرف چربی ها:

به خاطر تشکیل ترکیبات سمی و مضر برای بافت دستگاه عصبی مرکزی و اثر مصرف چربی های ضروری که نقش مهمی در ترمیم و نگهداری سلولهای عصبی دارند از اهمییت خاصی برخوردار است, خصوصا با توجه به عملکرد آن در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و افزایش وزن, مقدار چربی دریافتی و نوع آن باید مشخص شود.

چربی های گیاهی اشباع شده ( چند زنجیره ای ) باید به جای چربی های حیوانی اشباع شده جایگزین شوند.

انواع چربی های گیاهی مثل روغن آفتابگردان و روغن گلهای پامچال (Omega3), مواد با چربی های حیوانی مثل ماهی تن, شاه ماهی و ماهی خالدار

دستورات کلی
اجتناب از:

1.پختن و مصرف غذاهای چرب خصوصا گوشتهای چرب و تمام چربی های با منشا حیوانی

2.فرآورده های لبنی پرچرب

3.سس های مایونز و تمامی سس های دارای چربی زیاد

4.غذاهای بسیار شیرین, کیک, بیسکوئیت شیرینی , آبنبات

5. غذاهای حساسیت زا مثل تخم مرغ, شیر, سیب زمینی, گوجه فرنگی, بادمجان, مخمرها, نان گندم و شکر, برخی از میوه ها (بسته به واکنش بیمار), مواد غذایی با رنگهای افزودنی (نوشابه ها) و یا مواد نگهدارنده (کنسروها), ادویه, تمام میوه ها و سبزیهایی که خوب شسته نشده اند یا با افزایش دهنده های رشد تغذیه شده اند (سموم باقیمانده روی آنها می تواند سمی و حساسیت زا باشد)

بیماران خود باید با دقت به برنامه غذایی روزانه, غذاهای حساسیت زا را شناخته و آنها را حذف کنند.

6.مصرف قهوه, الکل, کولا و چای

توصیه های غذایی

مصرف:

1.چربی های محدود و انتخاب شده ( چربی های دارای Omega3, Omega6)

2.میوه ها و سبزیهای تازه و تمیز (سبزیهای دارای برگ سبز پررنگ)

3.جوانه دانه ها خصوصا(دانه یونجه) که باید موقع شروع به جوانه زدن میل شوند.

4. پودر جلبک آبهای تازه (بصورت بسته بندی شده در برخی فروشگاهها موجود است)

5.مایعات: آب تازه و تصفیه شده 2 لیتر (8لیوان) در روز, سایر چای های گیاهی (به جای چای معمولی) و آبمیوه رقیق شده

اثر و خواص برنامه غذایی مناسب:

مواد غذایی علاوه بر رساندن انرژی اولیه به بدن موجب حفظ عملکرد مناسب و تقویت دستگاههای مختلف(دستگاه ایمنی, قلب و عروق, اعصاب و . . . ) می شوند که نتیجه آن احساس خوب بودن و قرارگرفتن در وضعیت روحی و جسمی مطلوب است که در بیماریهای مزمن اهمییت مضاعفی پیدا کنند.

برنامه غذایی باید انتخاب شده و شامل مواد مورد نیاز باشد (مغذی و مطلوب) پس باید قبل از خرید فهرست کلیه احتیاجات سبد خرید خود را از نظر نوع و مقدار اقلام مورد نیاز تهیه کنید.

مصرف مناسب و به اندازه ویتامین های لازم مانند ویتامین های C و E و گروه B و املاح معدنی چون منگنز, منیزیم, مولیبدن, سلنیم و روی نیز در حفظ سلامتی بیماران ضروری می باشد و در عین حال مصرف زیاد و نابجای
ویتامین های چون A و B6 می تواند خطرناک باشد.

با عنایت به نقش مهم چربی ها در سوخت و ساز بدن و به وجود آوردن انرژی لازم برای اعمال حیاتی و لزوم حضور آن برای ساخت بافتهای حیاتی انواع چربی های مفید ( مخصوصاً چربی های دارای ترکیبات Omega3و Omega6 که نقش محافظتی را نیز در بروز بیماریهای قلبی و عروقی دارند ) توصیه می


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

ام*اس یا گرفتگی عضلانی و عصبی، بیماری رایجی است که سبب مختل شدن زندگی افراد شده و تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است.

محققان آمریکایی موفق شدند داروی جدیدی برای درمان این بیماری کشف و تولید کنند. با توجه به این مساله که بیماری ام*اس، به سلول*ها و رشته*های عصبی حمله کرده و طی مدت کوتاهی آنها را نابود می*کند. پس از نابود شدن این سلول*ها سیستم ایمنی بدن نیز تضعیف شده و بدن دیگر قادر نخواهد بود از خود در برابر کوچک*ترین بیماری هم دفاع کند.
برای درمان این بیماری، دارویی با نام tysabri تولید شده که می*تواند به بیماران امید بهبودی دهد.
براساس آمارهای رسمی سازمان بهداشت آمریکا، حدود سیصد و پنجاه هزار آمریکایی گریبان گیر این بیماری هستند.
براساس تحقیقات اخیر tysabri می*تواند مانع از بازگشت بیماری ا*م*اس در دو سوم بیماران شود و حتی بیماری را در افراد مبتلا کاهش دهد، زیرا این دارو مستقیما به سلول*های مغزی برای کنترل اعصاب تزریق می*شود. در گذشته اکثر داروهای تزریقی از راه رگ*ها به بدن وارد می*شوند که این عمل کارایی دارو را پایین می*آورد. علاوه بر این، بیماری ام*اس بیماری خاموشی است که در حالت کمون نمی*توان آن را تشخیص داد. از این روست که احتمال درمان کامل این افراد وجود ندارد. همچنین ام*اس احتمال ابتلا به pml سرطان پیشرفته خون را در افراد مستعد و بیمار افزایش می*دهد

مصرف ویتامین و جلوگیری از ام اس

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی، تزریق ویتامین می*تواند محافظت بیماران مبتلا به مالتیپل اسکروسز (ام.اس) در برابر ناتوانی شدید بلندمدت ناشی از این بیماری کمک کند.

بگزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی، در زمان حاضر هیچ درمان موثری برای مرحله مزمن و پیشرفته ام.اس که بیشترین احتمال بروز ناتوانی جدی در آن وجود دارد، یافت نشده است.

محققان دریافتند استفاده موشهای مبتلا به عارضه*هایی شبیه ام.اس از شکلی ویتامین ‪ B3‬به نام "نیکوتینامید" (‪ (nicotinamide‬خطر انحطاط عصبی را در آنها کاهش می*دهد.

گروه تحقیقاتی بوستون تحقیق خود را بر روی موشهایی انجام دادند که به یک نوع بیماری شبیه ام.اس (‪ (EAE‬مبتلا بودند.

آنان در این مطالعه مشاهده کردند که هر چه قدر دوز نیکوتینامید بیشتر باشد تاثیر حفاظتی آن هم بیشتر است.

ام.اس که حدود ‪ ۸۵‬هزار نفر در انگلیس مبتلا به آن هستند، بیماری سیستم عصبی مرکزی است.
مورد ام اس بیشتر بدانیم.


بیماری تحصیل کرده ها، بیماری جوانان، بیماری عصبی و ... فرقی نمی کند ام. اس را تحت کدام عنوان بشناسید. حقیقت این است که این بیماری در کشورمان خصوصا استان اصفهان رو به رشد است و سن این بیماری هم پایین آمده است.

آقای دکتر آمارها از افزایش مبتلایان به بیماری ام. اس در کشور دلالت دارد و اخیرا گفته می شود که رقم افزایش این بیماری در استان اصفهان باعث نگرانی و وحشت شهروندان و خانواده ها گردیده است. به نظر شما چرا مردم این قدر از این بیماری وحشت دارند؟

این نکته صحیح است که آمار بیماری ام. اس در سالهای اخیر در ایران و خصوصا استان اصفهان شیوع چشمگیری یافته است. به خاطر همین مساله که ام. اس یک بیماری ناشناخته بوده و به علت عدم شناخت کامل علائم و سیر بیماری و اطلاعات نادرستی که افراد جامعه دریافت کرده اند هراس و ترس نابجایی از این بیماری بوجود آمده است. اما واقعیت آن است که ام. اس در اکثریت مبتلایان کاملا خوش خیم و سیر خوبی را طی می کند. تنها درصد کمی از بیماران هستند که دچار ناتوانی و اختلالات حرکتی ناشی از این بیماری می گردند.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا هستند؟ با چه علائم و نشانه هایی این بیماری تظاهر می کند؟

بیماری ام. اس یک بیماری دوران جوانی است. اکثر مبتلایان سنین 25 – 18 داشته و سنین ابتلا معمولا بین 35 – 18 سالگی است. بیماری در اطفال (زیر 16 سال) و نیز بعد از 40 سالگی نادر است. شیوع بیماری در خانمها 3 – 2 برابر مردان می باشد. این بیماری در تمام طبقات اجتماعی و در تمامی نقاط دنیا گزارش شده است. در مطالعات انجام گرفته در ایران نیز اکثر مبتلایان بین 24 – 17 سالگی هستند و بیماری به مراتب در خانمها شایعتر از آقایان است. در نقاط مرکزی ایران بیماری شایعتر است. هر چند در شهرهای همانند تهران، اهواز، مشهد، تبریز و شیراز نیز شیوع بالایی از بیماری گزارش گردیده است.

اما بیماری ام. اس بخاطر پیدایش پلاکهایی که با تخریب بافت میلین همراه است در هر نقطه ای از سیستم عصبی مرکزی (شامل مغز و نخاع) می تواند ایجاد ضایعه و آسیب نماید بخاطر همین طیف وسیعی از علائم عصبی می توانند تظاهر بیماری ام. اس باشند. علائم شایع در این بیماری شامل ضعف یک یا دو اندام (در اندامهای تحتانی یا فوقانی)، اختلال دید بصورت تاری دید یکطرفه یا دو طرفه، اختلال حسی بصورت گزگز شدن قسمتهای انتهای اندامی و یا نواحی محدودی بر روی تنه و اندامی، دو بینی، عدم تعادل و مشکلات ادراری می باشند. گرچه بعنوان قانون در صورت رخداد هر گونه علائم عصبی در یک فرد جوان باید به فکر بیماری ام. اس بود و با آزمایشهای تکمیلی بیماری را تایید یا رد نمود.


 
comment نظرات ()
 
 
hم اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

این بیماری در افراد تحصیلکرده نیز شایع*تر استبیماری مزمن و غیرقابل پیش*بینی در سیستم مرکزی مغزست و سبب تاری دید، کوری، عدم تعادل، ضعف اندامها، اختلالات عصبی، ادراری، حافظه و تمرکز می*شود.
وی عفونت، افزایش درجه حرارت بدن، استرس، بی*خوابی، گرمازدگی و خستگی را موجب تشدید ام.اس دانست.
خوشبختانه درسالهای اخیر داروهای متعددی به بازار جهانی آمده و این داروها نیز در کشور ما موجودستام.اس، بیماری سیستم اعصاب مرکزی

ام.اس یا مالتیپل اسکلروزیس، به نوعی بیماری اتوایمیون سیستم عصبی مرکزی یعنی اعصابی که شامل مغز و طناب نخاعی است، گفته می شود.
فرضیه کلی در باره ایجاد این بیماری این است که سیستم ایمنی که بطور ژنتیکی صدمه دیده قادر به تمییز بین پروتئین های ویروسی و میلین بدن خود فرد نبوده و لذا آنتی بادی هایی تولید می کند که به بدن حمله می کنند.
بعبارت دیگر بدن نسبت به خودش حساسیت پیدا می کند و این همان حالتی است که اتوایمیونیتی گفته می شود. به لحاظ تئوریک این شرائط زمانی پیش می آید که سیستم ایمنی بدن بواسطه فاکتورهای ژنتیکی یا محیطی و یا هردو صدمه ببیند و درنتیجه به بافت های خودی حمله کند.
این ویژگی بیماری های اتوایمیون است و در مورد ام.اس سیستم ایمنی به بافت هایی که میلین می سازند حمله می کند.
با خراب شدن عایق میلینی، سیگنال های منتقل شده از یک سلول عصبی به دیگری در سراسر سیستم اعصاب مرکزی صدمه می بیند.
از ویژگی های اولیه این بیماری تخریب میلین است. میلین پوشش چربی است که تارهای عصبی را می پوشاند و متشکل از لایه های سلولی تخصص یافته ای بنام الیگودندروسیت است که در مغز و طناب نخاعی تشکیل می شوند.
تخریب این پوشش میلین طی بیماری نشانه اصلی ام.اس است نتیجه این روند بنام دی ملینیشن بصورت قطعات متعددی از بافت سخت بنام پلاک است.(اسکلروزیس از کلمه یونانی اسکلروس به معنی سخت می آید).
دیگر ویژگی مهم این بیماری تخریب آکسون هاست که فیلامان های بلندی هستند که ایمپالس های الکتریکی را از یک سلول عصبی به نواحی دورتر حمل می کنند.
تخریب این فیلامانها عامل اصلی درناتوانی دائمی است که در بیماری ام.اس روی می دهد.

علائم
نشانه ها ، شدت و دوره بیماری ام.اس بسته به محل پلاک ها و حد دی میلینیشن متفاوت است.
نوریت و دیگر مشکلات چشمی از علائم بیماری ام.اس هستند.

- نوریت چشمی (التهاب اعصاب چشم) در 16 درصد بیماران روی می دهد. در این حالت بینایی معمولا در یک چشم تار می شود.
درد یا نیستاگموس (حرکت یا انقباض غیر ارادی چشم) ممکن است رخ دهد. در بسیار ی از بیماران این اولین نشانه ام.اس است.
در 20 درصد افراد ی که دچار این مشکل می شوند، ام.اس در عرض دو سال پس از شروع پیشرفت می کند. در 45 تا 80 درصد افراد، این بیماری طی مدت 15 سال ایجاد می شود.
-خستگی از دیگر علائم بیماری ام.اس است که به هنگام عصر بیشتر می شود و ممکن است با افزایش درجه حرارت بدن همراه باشد.
-تغییر در حس های دست و پا نشانه دیگری از بیماری است. بیماران ممکن است سنگینی ، ضعف یا ناتوانی در دست و پا ، سوزش و یا بی حسی بویژه در پا را تجربه کنند.
-عدم هماهنگی اعضای بدن با یکدیگر نیز از علائم بیماری است.
-نشانه لرمیت: یک حس الکتریکی که به طرف پایین و پشت پاها ایجاد می شود و با خم کردن گردن به جلو ایجاد می شود.
-حالت اسپاسم و انقباض در اعضای بدن و بالاخره اختلال در کار مثانه از دیگر علائم مالتیپل اکلروزیس هستند.

علائم بعدی
علاوه بر نشانه های ذکر شده ، یکسری از علائم هستند که با گذشت زمان و پیشرفت بیماری ظاهر می شوند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
عدم تعادل و سرگیجه، رعشه، درد در ناحیه صورت، نشانه های مربوط به اسپاسم،شامل مشکلاتی که طی حملات رخ می دهد مانند سوزش و خارش پوست، درد، مشکلات گفتاری، و ارتعاش که معمولا به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه روی می دهند.
سایر علائم شامل مشکل در بلع، نشانه هایی مربوط به دستگاه گوارش، اداری و دستگاه تناسلی، تغییرات خلقی، و بالاخره افسردگی که بسیار شایع است.

علل بیماری
علت بیماری ام.اس همچنان جزء ناشناخته ها باقی مانده است. فاکتورهای ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارند.
اما احتمالا هیچ ژن واحدی مسئول ایجاد آن نیست. بلکه رایج ترین تئوری این است که افرادی به این بیماری مبتلا می شوند که حسایت ژنتیکی دارند و در معرض برخی حملات محیطی (یک ویروس یا توکسین) که سد مغز – خون را تخریب می کنند، قرار می گیرند. فاکتورهای ایمنی در سلولهای عصبی به هم می رسند و ایجاد پاسخ ایمنی و حمله التهابی به میلین و آکسون ها را تحریک می کنند.
برخی از متخصصان معتقدند ام.اس یک بیماری واحد نیسته بلکه در بردارنده بیماری های متعددی است که علل متفاوتی دارند.
برخی از تحقیقات حاکی از این است که همه بیماری های اتوایمیون اساسا به یک اختلال ژنتیکی مربوط می شوند. اما سوالات بسیاری در این مورد بدون پاسخ باقی مانده است.

فاکتورهای ژنتیکی
فاکتورهای ژنتیکی احتمالا در حساس کردن فرد به روند بیماری که منجر به ایجاد مالتیپل اسکلروزیس می شود ، نقش دارند.
با اینحال احتمال اینکه فردی همه فاکتورهای ژنتیکی شرکت کننده در بیماری ام.اس را به ارث ببرد کمتر از 5 درصد است. اکنون تکنیک های پیشرفته ای بنام تکنو لوژی microarray برای اسکن صدها ژن و تشخیص آن گروهی که بیشترین احتمال در مورد دخالتشان در ایجاد ام.اس وجود دارد ، در دسترس اند.

عوامل عفونی زا
-عوامل عفونی زا و بیش از همه ویروسها مظنونین مهم تحریک پاسخ خود ایمنی در افرادی هستند که به لحاظ ژنتیکی به ام.اس حساس اند.
دلائیل متعددی در باره این ایده وجود دارند که از جمله تشابه ویروس به میلین است. برخی ویروس ها بطور قابل توجهی شبیه پروتئین میلین هستند و بنابراین ممکن است باعث اشتباه سیستم ایمنی شوند.
بطوریکه سلولهای T به جای آنتی ژن ویروسی به حمله خود به پروتئین های خودی ادامه می دهند. دراین حالت بیش از یک آنتی ژن دخالت دارد که برخی از آنها باعث تحریک بیماری می شوند و برخی به ادامه روند آن کمک می کنند.
البته با آنکه بسیاری از میکروارگانیسم های عفونی زا مورد بررسی قرار گرفته اند، هیچ عامل خاصی بعنوان عامل اصلی مسبب بیماری شناخته نشده است.
شاید بیماران ام.اس تحت تاثیر ارگانیسم های مختلف قرار گیرند و عفونت در برخی افراد و نه در همه منجر به ایجاد بیماری شود.
ارگانیسم هایی که بیشتر مورد ظن هستند عبارتند از: هرپس ویروس 6 (نوعی ویروس هرپس که باعث سرخجه می شود) که مشخص شده در بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی (التهاب مغز) ایجاد انسفالیت میکند.
از دیگر عواملی که بنظر می رسد در بیماری ام.اس نقش داشته باشند، کلامیدیا پنومونیه، ویروس اپشن بار، ویروس سرخک، آدنو ویروس ، ویروس پولیو و رتروویروس هستند.

تست های تشخیصی
در سال 2001 هیئت بین المللی متخصصان معیارهایی را تحت عنوان معیارهای مک دونالد برای تشخیص ام.اس در مراحل اولیه ارائه دادند.
آنها از حضور علائم خاص ، آزمایش مایع نخاع ، و با استفاده از پیشرفت های صورت گرفته در تصویر برداری رزونانس مغناطیسی برای تشخیص لزیون های داخل سیستم عصبی مرکزی و بررسی آنها با گذشتزمان، استفاده می کنند.
این معیارها بنظر می رسد اعتبار زیادی برای تشخیص بیماری در مبتلایان به مراحل و یا حالت های مختلف آن دارند.
از آنجا که علائم ام.اس با نشانه های سایر بیماری ها تشابه دارد ابتدا باید ابتلا به سایر بیماری ها مانند سکته مغزی ، الکلیسم، اختلالات هیجانی، بیماری لایم، سندرم خستگی مزمن ، فیبرومیالژیا ، ایدز و برخی بیماری های اتوایمیون خاص مانند لوپوس اریتماتوز) منتفی شود.

ناتوانی گسترده
در حال حاضر پزشکان و محققان از تستی بنام مقیاس حالت ناتوانی گسترده برای تعیین شدت نشانه ها استفاده می کنند. این تست همچنین برای تعیین وضعیت بیماری ، و سنجش تاثیر درمان مورد استفاده قرار می گیرد.
مقیاس از صفر تا 10 که نشانگر شدیدترین حالات بیماری است در نظر گرفته می شود.

تست های آزمایشگاهی
اساسا روش آزمایشگاهی ویژه ای برای تشخیص ام.اس وجود ندارد. اما برخی آزمایشات لازم پیش از تشخیص را می توان انجام داد.
آنالیز مایع مغزی نخاعی که مستلزم گرفتن نمونه از مایع نخاع با استفاده از یک سرنگ درناحیه کمر (نخاع) از نظر وجود یک پروتئین غیر طبییعی ، قطعات کوچک میلین ، یا گلبولهای سفید خون به تشخیص کمک می کند.
برا یمثال سطوح بالای ایمونوگلوبولین جی، برای تشخیص حائز اهمیت است و می تواند شاخص پیشرفت بیماری باشد. (ایمونوگلوبولین ها زنجیره های پروتئینی هستند که بخشی از سیستم ایمنی محسوب می شوند).
از دیگر تست های آزمایشگاهی ، آزمایش ادرار است که می تواند افزایش سطوح ماده ای بنام ماده شبه پروتئینی پایه میلین را نشان دهد. این ماده با تخریب آکسون ها به هنگام پیشرفت بیماری افزایش می یابد.
همچنین انجام تست های خاصی برای کوررنگی نیز ممکن است در پیگیری اثر ام.اس بر چشم موثر باشد.

ام.آر.آی
اسکن های رزونانس مغناطیسی ابزار مهمی برای تشخیص ام.اس و پیگیری تغییرات ایجاد شده با گذشت زمان هستند و به تعیین تاثیر درمان کمک می کنند.
این اسکن ها لزیون ها یا قسمت های صدمه دیده بافت که حاکی از وجود بیماری ام.اس است را تشخیص می دهند. یک تکنیک بسیار حساس ام.آر.آی قادر به تشخیص ارتعاشات سد مغز – خون است که ممکن است نشانگر مراحل اولیه شکل گیری لزیون ها باشد.
تشخیص لزیون ها ی جدید یا افزایش آنها بوسیله ام.آر.آی روشی است که برای پیگیری تاثیر درمان موثر است.
تشخیص لزیون ها پیش از بروز نشانه های بعدی امکان شروع درمان زودهنگام را که می تواند سودمند باشد ، فراهم می سازد. بنابر این بسیاری از متخصصین اکنون طرفدار انجام ام.آر.آی مغز هستند.
اما بهرحال نه میزان و نه تعداد لزیون های در حال رشد، الزاما بیانگر شروع فوری یا بدتر شدن نشانه ها و یا پیشرفت ام.اس پیشرونده ثانویه نیست.
تشخیص حفره های سیاه بنام حفره های سیاه نشانگر پیشرفت بیماری است. این لزیون ها در مغز تشکیل می شوند و سیگنال هایی رابر اسکن ام.آر.آی می فرستند.

درمان
بسیاری از داروهایی که برای درمان ام.اس تحت تحقیق قرار دارند ایمونوساپرسانت یامحدود کننده سیستم ایمنی هستند که فاکتورهای خاص سیستم ایمنی که در روند التهابی دخالت دارند را بلوکه می کنند.
هر یک از این داروها ممکن است اثرات جانبی زیادی از جمله حساسیت به عفونت را در پی داشته باشند. بدلیل محدود بودن مطالعات انجام شده دلائل کافی برای تاثیر قطعی این داروها وجود ندارد.
اما بهرحال استفاده از این داروها در برخی افراد مبتلا به ام.اس حاد سودمند است.
از میان عوامل ایمونوساپرسانت یا روش هایی که مورد تحقیق قرار گرفته اند و تایید قطعی در زمینه تاثیر آنها و یا اثرات جانبی احتمالی ارائه نشده است روش پرتو دهی لنفوئید، سولفاسالازین ،سیکلوسپورین،آسیکلوویر و میلین گاوی خوراکی هستند.
داروهایی که علائم بیماری را کاهش می دهند همراه با داروهای جدید شاید به وضعیت بیمار راتثبیت و روند بیماری را کند کنند.
خدمات توانبخشی ارائه شده توسط متخصصین و پرستاران مراکز ام.اس ، درمانگر های فیزیکی، درمانگرهای شغلی و بالاخره خدمات مشاوره برای کمک به بیماران در انجام فعالیت ها ی روزانه بطور مستقل از دیگر روشهای موثر در بهبود وضعیت این افراد استکاهش ام اس با ویتامین ***ب۳

نوعی ویتامین ب 3 بنام نیکوتینامید خطر وعوارض ام اس را کاهش می دهد.

محققان داننشگاه بوستون می گویند:تزریق نیکو تینامید موجب جلو گیری از نابود شدن میلین سلولهای عصبی می شود.

به گفته ی این محققان افزایش مقدار تجویز نیکو تینامید تاثیر مطلوبی بربیمار می گذارد.جدیدترین و موثرترین روش درمان ام اس کشف شد

محققان ایتالیایی دریافتند با مهار هورمون لپنین می توان از تعداد حملات و عوارض بیماری ام اس کاست.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی "مهر"، "لپتین" هورمونی است که در تنظیم اشتها، سوخت و ساز و پاسخ های ایمنی بدن نقش دارد.


در این مطالعه تاثیر مهار این هورمون در موش های آزمایشگاهی مبتلا به نوعی بیماری خود ایمن درگیر کننده سلسله اعصاب مرکزی (انسفالومیلیت خودایمن) بررسی شد.

دانشمندان دانشگاه "ناپولی فدریکو" بر این باورند که خنثی سازی هورمون لپتین می تواند در درمان و حتی پیشگیری از ابتلا به بیماری ام اس موثر باشد.

ام اس یک بیماری خود ایمنی است که مغز و سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می کند. ضعف ماهیچه ای، احساس کرختی و از دست دادن حس تعادل از علائم ابتلا به این بیماری است. در این بیماری بدن خود به تخریب غلاف سلول های عصبی یا میلین می پردازد. سلول های ایمنی از دسته لنفوسیت های نوع T در ایجاد این بیماری در بدن نقش دارند.

پیش از این ثابت شده بود که این هورمون در ضایعات حاد التهابی درگیر کنننده سیستم اعصاب مرکزی مانند مالتیپل اسکلروزیس و انسفالومیلیت خود ایمن وجود دارد.

در این مطالعه نقش مهار این هورمون در القاء دوره های عود و بهبودی در مبتلایان به بیماری انسفالومیلیت خود ایمن بررسی شد.

با مهار هورمون لپتین توسط آنتی بادی یا مهار کننده عملکرد گیرنده های این هورمون در هر مرحله ای از بیماری می توان سیر بیماری را متوقف یا کند کرد، از تعداد دفعات عود بیماری کاست و تعداد سلول های ایمنی از نوع T را کم کردداروی جدید ام*اس امیدی برای مبتلایان


 
comment نظرات ()
 
 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمییت و نقش تغذیه را در حفظ سلامت بیماران MS ثابت کرده. اگرچه اکثر دستورات توصیه های عمومی است و تمام افراد باید از آن پیروی کنند, ولی مواردی نیز وجود دارد که در بیماران MS بر آنها تاکید شده. افراد با عادات غذایی نادرست باید بعد از آگاهی از برنامه تغذیه صحیح به تدریج و در چند مرحله از برنامه غذایی مناسب استفاده کنند. لذت بردن از غذا یک اصل مهم در تغذیه است و محرومیت مطلق از مواد غذایی مورد علاقه وجود ندارد وبه همین علت اگر خوراکی هایی خارج از چهارچوب برنامه توصیه شده هستند می توانند به مقدار کم و در دفعات کمتر استفاده شوند.
مصرف چربی ها:
به خاطر تشکیل ترکیبات سمی و مضر برای بافت دستگاه عصبی مرکزی و اثر مصرف چربی های ضروری که نقش مهمی در ترمیم و نگهداری سلولهای عصبی دارند از اهمییت خاصی برخوردار است, خصوصا با توجه به عملکرد آن در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و افزایش وزن, مقدار چربی دریافتی و نوع آن باید مشخص شود.
چربی های گیاهی ( چند زنجیره ای ) باید به جای چربی های حیوانی جایگزین شوند.
انواع چربی های گیاهی مثل روغن آفتابگردان و روغن گلهای پامچال (Omega3), مواد با چربی های حیوانی مثل ماهی تن, شاه ماهی و ماهی خالدار .
دستورات کلی
اجتناب از:
1. - پختن و مصرف غذاهای چرب خصوصا گوشتهای چرب و تمام چربی های با منشا حیوانی
2. - فرآورده های لبنی پرچرب

- 3.سس های مایونز و تمامی سس های دارای چربی زیاد
4 - غذاهای بسیار شیرین, کیک, بیسکوئیت شیرینی , آبنبات
5 - . غذاهای حساسیت زا مثل تخم مرغ, شیر, سیب زمینی, گوجه فرنگی, بادمجان, مخمرها, نان گندم و شکر, برخی از میوه ها (بسته به واکنش بیمار), مواد غذایی با رنگهای افزودنی (نوشابه ها) و یا مواد نگهدارنده (کنسروها), ادویه, تمام میوه ها و سبزیهایی که خوب شسته نشده اند یا با افزایش دهنده های رشد تغذیه شده اند (سموم باقیمانده روی آنها می تواند سمی و حساسیت زا باشد)
بیماران خود باید با دقت به برنامه غذایی روزانه, غذاهای حساسیت زا را شناخته و آنها را حذف کنند.
6. - مصرف قهوه, الکل, کولا و چای

این ای میل رو ویولت عزیز برای گروه ایران ام اس فرستاده بود که منم کپی کردم و اینجا گذاشتمرخی عوامل ژنتیکی ومحیطی موثر برآن شناسایی شده است.بیماری ام.اس در زنان *۵/٢ تا *٣ برابر بیشتر از مردان مشاهده شده است.

بیماری ام.اس در زنان *۵/٢ تا *٣ برابر بیشتر از مردان مشاهده شده است


 
comment نظرات ()
 
 
ام ا س
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

بیماری ام اس Ms چیست؟

بیماری ام.اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایعترین بیماریهای سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون میگردند.

در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود. این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمیشود، اما نقش ژنتیک در ایجاد آن تایید شده است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند.

روزه گرفتن عوارض بیماری ام. اس را کاهش می دهدتحقیقات یک گروه از پژوهشگران ایتالیایی نشان داده است که روزه گرفتن عوارض بیماری ام. اس یا Ms را کاهش می دهد.

بررسی موش های مبتلا به نوعی بیماری نظیر بیماری Ms نشان داد که گرسنه نگه داشتن آنها برای مدت 48 ساعت، مقدار آسیب های مغزی را کاهش می دهد و این حیوانات می توانند به نحو بهتری تعادل خود را هنگام راه رفتن حفظ کنند. همچنین از شدت عوارضی نظیر فلج شدن یا ضعف عمومی در آنها کاسته می شود.

به گفته رئیس گروه پژوهش ، هر چند روزه گرفتن بیماری Ms را درمان نمی کند، اما استفاده از این روش به همراه دارو می تواند عوارض بیماری را کاهش دهد. البته بیمارانی که قصد روزه گرفتن دارند، باید از یک رژیم غذایی مناسب تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه استفاده کنند تا همه مواد لازم به بدن آنها برسد.

بر اساس نظریه های موجود، بیماری Ms زمانی بروز می کند که عوامل دفاعی سیستم ایمنی بدن به بافت های مغز و نخاع شخص حمله ور می شوند و باعث از بین رفتن آنها شوند. این بیماری به طور معمول در سنین 20 تا 40 سالگی دیده می شود.

سلول های سیستم ایمنی با حمله به سلول های عصبی و نابود کردن سد دفاعی آنها، انجام فعالیت هایی مثل راه رفتن را برای شخص دشوار می سازند. همچنین عوارضی نظیر خستگی، لرزش و فلج را باعث می شوند.

تحقیقات جدید، توجه دانشمندان را به هورمون لپتین*که در کاهش اشتها نقش دارد، جلب کرده است. این هورمون می تواند نحوه فعالیت سیستم ایمنی را تغییر دهد.

محققان ایتالیایی در بررسی خود مشاهده کردند که قبل از بروز بیماری در موش ها، میزان هورمون لپتین در بدن آنها به دو برابر افزایش یافت، اما در موش هایی که 48 ساعت گرسنگی کشیده بودند ( که معادل 7 تا 10 روز روزه گرفتن در انسان است ) مقدار هورمون لپتین کاهش یافت.
کشف ژن موثردر درمان بیماری ام اس

پژوهشگران ژنی را شناسایی کرده اند که دردرمان بیماری ام.اس موثراست.براساس گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی،گروهی از محققان دانمارکی و انگلیسی با بررسی اطلاعات ژنتیکی بیماران مبتلا به ام اس دریافتند ژن موسوم به دی. آر. 2 .بی. که ژنی خطرناک در بروز این بیماری است،همواره با ژنی موسوم به دی. آر.2ای همراه است که به گفته این پژوهشگران تاثیر مخرب ژن اول را تعدیل می کند واز شدت علایم بیماری می کاهد.

این محققان معتقدند می توان از نحوه ی تاثیر گذاری این ژن بر ژن دی آر2بی دریافتن راههای درمان این بیماری سود جست.علت اصلی بیماری ام.اس که درآن سیستم ایمنب بدن به دستگاه عصبی مرکزی حمله می کند شناخته شده نیست اما بتغذیه در بیماران ام اس

 
comment نظرات ()
 
 
انمی
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

دانستنی های کم خونی (یا آنمی)

به کاهش تعداد گلبولهای قرمز در جریان خون کم خونی یا آنمی گفته می شود.

 

نشانه های بیماری :

علائم ونشانه های بیماری بسته به شدت کم خونی متغیر می باشد . در موارد خفیف بیماری ، فرد علامت خاصی ندارد به صورت اتفاقی  در بررسی های معمول آزمایشگاهی کم خونی تشخیص داده می شود. در موارد شدیدترعلایمی چون خستگی ، بی حالی ، ضعف ، تپش قلب ، تنگی نفس در زمان فعالیت ، رنگ پریدگی ملتحمه چشم وغشاهای مخاطی وجود دارند.

 

عوارض :

بسته به شدت کم خونی عوارضی چون کاهش فشار خون ، تعریق ، اضطراب ، پرخاشگری، کاهش فعالیتهای مغزی ، سنکوپ ، شوک ودر موارد بسیار شدید از بین رفتن عملکرد ارگانهای حیاتی دیده می شود ونهایتاً ممکن است منجر به مرگ گردد.

 

عوامل بروز  بیماری :

بطور عمده علل اصلی کم خونی را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد :

 

1- کاهش تولید گلبولهای قرمز      

2- افزایش تخریب ویا از دست دادن گلبولهای قرمز

 

کاهش تولید گلبولهای قرمز بدلایل مختلف ارثی ، محیطی ، تغذیه ای ، عفونی و خود ایمنی رخ می دهد که بسته به علت ایجاد اشکال ، طول مدت بیماری ونحوه معالجه ودرمان هم متفاوت خواهد بود.

از جمله بیماری هایی که منجربه کاهش تولید گلبولهای قرمز می شوند می توان به نارسائی کلیوی، بیماری تیروئید ، مصرف داروهایی مثل داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ( داروهای شیمی درمانی) ، برخی آنتی بیوتیک ها مثل کلرامفنیکل ، نمکهای طلا وسمومی همچون بنزن وپرتوهای یونیزان اشاره کرد. به علاوه برخی عفونتهای ویروسی نظیر ایدز، هپاتیت های ویروسی، سوء تغذیه و کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی مثلاً کمبود آهن ، ویتامین B12،اسید فولیک و...درگیری مغزاستخوان بوسیله بیماری های بدخیم وبرخی اشکالات ژنتیکی در مراحل ساخت گلبولهای قرمز نظیر بیماری تالاسمی از دیگر علل قابل ذکر جهت کاهش تولید گلبولهای قرمز خون می باشند .

 

از علل مهم افزایش تخریب ویا از دست دادن گلبولهای قرمز می توان به خونریزی بدلایل مختلف از جمله حادثه وتصادف ، خونریزی های گوارشی ، خونریزی های ماهیانه در زنان و... اشاره کرد علاوه بر این تخریب گلبولهای قرمز در بیماریهای ارثی بیماریهایی مثل اختلالات متابولیسم کلسترول وبیماری شدید کبدی وکمبود آنزیم G6PD ( بیماری فاوویسم ) دیده می شود.

 

برخی عفونت ها مثل مالاریا وسمومی مثل سم عقرب ، سم مار ، نیتروفورانتوئین ، فنازوپیریدین ، نفتالین ، آب اکسیژنه و هم در تخریب گلبولهای قرمز نقش دارند . بعضی بیماریهای عروقی که تحت عنوان واسکولیت از آنها یاد می شود و نیز بزرگی طحال، از علل دیگر تخریب گلبولهای قرمز است. مدت و نحوه درمان و توصیه های لازم به بیماران و اطرافیان، بسته به علت و منشأ کم خونی،  متغیر است.


 
comment نظرات ()
 
 
انمی
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

وقتی که  خون شما به اندازه کافی هموگلوبین نداشته باشد انمی اتفاق می افتد .
هموگلوبین کمک میکند که گلبولهای قرمز خون اکسیژن را از ریه ها به همه قسمتهای بدن برسانند .
چه چیزی باعث بوجود امدن آنمی میشود ؟
آنمی انواع مختلف دارا که هر کدام علامتهای مختلفی دارند:
کمبود ذخیره آهن (IDA) شایع ترین نوع کم خونی است . انمی زمانی اتفاق می افتد که شما آهن کافی در بدنتان ندارید . بدن شما آهن احتییاج دارد تا هموگلوبین بسازد.این زمانی اتفاق می افتد که شما در اثر حوادث گوناگون از قبیل عادت ماهیانه ، زخمها ، ورم روده یا سرطان روده خون از دست میدهید .
یک رژیمی هم که آهن کافی ندارد ممکن است آنمی بوجود بیاورد .
اگر آهن کافی در رژیم غذایی مادر و جنین وجود نداشته باشد حاملگی نیز میتواند آنمی بوجود بیاورد و شما میتوانید آهن را از طریق غذاهای مختلف از قبیل گوشت چرخ کرده ، صدف ، اسفناج ، عدس ، سیب زمینی پخته با پوست ، تخمه افتاب گردان و آکاژو به دست اورید.
کم خونی مگالوبلاستیک یا (کمبود ویتامین) زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی فولیک اسید یا B12  دریافت نمیکند . این ویتامین ها کمک میکنند که بدن شما خون سالم و یک سیستم عصبی سالم داشته باشد.با این نو کم خونی بدن شما گلبول قرمزی میسازد که نمی تواند درست اکسیژن تحویل بدهد.
قرص های  فولیک اسید جایگزین خوبی برای این نوع کم خونی است .
شما همچنین میتوانید فولیک اسید را از طریق لوبیا ، بنشن ، آب میوه ها و مرکبات ،سبوس گتدم و دیگر دانه ها  ،برگهای سبز تیره سبزیجات و ماکیان ، گوشت خوک ، جانوران دریایی و جگر به دست اورید . گاهی اوقات  با وجود این بیماری پزشک شما نمیتواند تشخیص بدهد که شما کمبود ویتامین B 12   دارید .گاهی اوقات این بیماری به صورت آنمی پرنی شیوز بروز میکند ، که یک بیماری خود ایمنی میباشد .کمبود B 12  در بعضی افراد ممکن است با بیماریهای دیگر خود ایمنی همراه باشد ، مانند بیماری های کرون  ، بی حسی کف پا و ساق پاها ، مشکل راه رفتن ، فراموشی حافظه  و مشکل دید از علاءم دیگر کمبود ویتامین  B12 میباشد .
درمان بستگی به نوع علت دارد ولی شما ممکن است  B12 را از طریق آمپول و یا قرص جبران کنید . بیماری هایی که زیر آنها خط کشیده شده است ، بیماری هایی که ممکن است قدرت بدن شما را برای ساختن گلبول قرمز کم کند . مثلا با کسانی که ناراحتی کلیه دارند ، مخصوصا  آنهایی که دیالیز میشوند (کلیه سموم بدن را از طریق خون دفع میکنند) امادگی بیشتری برای کم خونی دارند.
کلیه انها هورمون کافی برای ساختن گلبول قرمز خون نمیسازد و آهن هم در اثر دیالیز از بین میرود.
بیماری های خونی ارثی : اکر شما یک بیماری خونی در اقوامتان دارید ، شما هم امادگی گرفتن این بیماری را دارید . یک نوع از این بیماری ، کم خونی سلول داسی شکل است .
به جای داشتن یک سلول خونی طبیعی شکل که به راحتی داخل رگ ها حرکت میکنند ، سلول های داسی شکل سخت و لبه مورب دارند .
این سلولها نمیتوانند داخل رگ های خونی حرکت کنند و راه رگ ها را برای رساندن خون به ارگان های بدن سد میکنند . بدن شما  سلول های داسی شکل را به سرعت از بین میبرد  ، ولی نمیتواند سریعا گلبول قرمز خون را بسازد.
این باعث کم خونی میشود و نوع دیگر بیماری خونی ارثی تالاسمی است . این موقعی اتفاق می افتد که  بدن ژن های بخصوصی را از دست میدهد یا وقتی که ژ ن های متفاوت (با معمولی فرق دارند) از والدین به فرزندان میرسد که باعث میشوند بدن چطور هموگلوبین را بسازد.
کم خونی آپلاستیک (APLASTIC) زمانی اتفاق میافتد که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز خون نمیسازد . از انجایی که این بیماری گلبول های سفید خون را هم تحت تاثیر قرار می دهد بدن امادگی دارد که عفونی بشود و خون روی پیدا میکند که جلوی ان را نمی شود گرفت . این به چند دلیل اتفاق می افتد :
_  درمان سرطان (شیمی درمانی یا رادیوتراپی)
_  در معرض مواد شیمییایی سمی قرار گرفتن (مانند آنهایی که برای دفع حشرات استفاده میشود ، رنگ و تمیز کننده های خانگی)
_  بعضی از داروها (مثل آنهایی که برای ارتروز روماتیسمی استفاده میشود)
_  بیماری های خود ایمنی (مثل سل پوستی)
_  عفونت ویروسی که مغز استخوان را درگیر می‌کند یا بیماری های  مغز استخوان.
درمان بستگی به این دارد که چه قدر کم خونی پیشرفته باشد .
این میتواند به وسیله تزریق خون ، دارو یا  پیوند مغز استخوان باشد.


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 
ساعت ۶:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۶/۶    

 

آهن و کم خونی (آنمی ) فقر آهن

آهن :

آهن یک ریزمغذی ضروری برای ساختن گلبولهای قرمز خون است. برای ساخته شدن گلبولهای قرمز خون بدن به موادمغذی مختلفی مثل آهن ، اسید فولیک، ویتامین ب12 ،ب6 ،ب2 وویتامین ث نیازدارد که باید از طریق برنامه غذایی روزانه تامین شود. کمبود آهن موجب بروز کمخونی فقرآهن می شود.

کمخونی فقراهن چیست؟

اگر آهن به مقدار کافی برای ساختن گلبول قرمز خون در دسترس بدن قرار نگیرد ، بدن ابتدا از دخیره خود استفاده می کند. و در صورت ادامه کمبود ، دخایر آهن بدن کاهش می یابد. زمانی که کمبود اهن ادامه می یابد ، ذخایر بدن تخلیه شده وکمخونی فقراهن بروز می کند.

چه کسانی در معرض کم خونی فقراهن قرار دارند؟

کم خونی در تمام سنین دیده می شود ولی برخی از افراد ازجمله کودکان زیر 6سال بخصوص کودکان زیر2 سال به علت رشد سریع وقطع زودرس شیرمادر و  دیر شروع  کردن غذای کمکی ( غذای کمکی باید از پایان6 ماهگی همراه با شیر مادر به کودک داده شود) ، زنان در سنین باروری( به علت عادت ماهیانه ،بارداری وشیردهی ) ، نوجوانان به علت جهش رشد دوران بلوغ  بیشتر در معرض خطر کمبود اهن وکمخونی ناشی از ان قرار می گیرند. دختران نوجوان به علت شروع عادت ماهیانه وازدست دادن خون بیشتر از پسران نوجوان در معرض خطر کم خونی فقرآهن قراردارند. عادات غذایی غلط مثل مصرف چای بلافاصله پس از غذا ویا مصرف نانهایی که درتهیه آنها جوش شیرین بکار رفته وخمیر آنها ورنیامده است، نیز منجر به کمبود اهن می شود.

کم خونی فقرآهن چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

کمبود اهن می تواند منجربه تاخیر رشد جسمی ، اختلال در تکامل مغزی ، کاهش بهره هوشی کودکان، کاهش قدرت یادگیری وافت تحصیلی بشود. بهره هوشی کودکانی که دچار کمبود اهن می شوند 5تا10امتیاز کمتر از کودکان غیرکمخون است. کودکان کم خون در مدرسه دچار افت تحصیلی می شوند. کمبوداهن مقاومت بدن را دربرابر عفونتها کاهش می دهد و فرد مبتلا به کمبود اهن بیشتر به بیماری ها مبتلا می شود ودوره بیماری دراو طولانی تر است. درافراد برگسالی که دچار کمبود اهن می شوند قدرت تمرکزحواس کم می شود .این افراد درانجام کارهای روزانه کارایی لازم را ندارندوخیلی زود دچار ضعف وخستگی می شوند.  زنانی که دچارکمبودآهن می شوند،اغلب بی حوصله هستند ، علاقه ایی به کارکردن ندارند وخیلی زود احساس خستگی می کنند که خود موجب کاهش سطح مراقبت در خانواده می شود. اثرات کمخونی دردوران شیرخواری واوایل کودکی غیرقابل جبران وبادرمان های بعدی هم قابل اصلاح نیست. کم خونی مادرباردار به دلیل کمبود اهن سبب تاخیر رشدجنین ،تولد نوزاد باوزن کم (کمتر از 2500گرم) وافزایش مرگ ومیر حول وحوش زایمان می شود. ازدست دادن خون به هنگام زایمان برای مادری که دچار کم خونی شدید است بسیار خطرناک است وممکن است موجب مرگ مادر بشود.

منابع غذایی آهن

جگر، گوشت،مرغ،ماهی بهترین منابع غذایی اهن است.علاو بران، تخم مرغ، غلات وحبوبات مثل عدس ،لوبیا، سبزی ها مثل جعفری ،اسفناج، انواع خشکبار مثل توت خشک،انجیر،کشمش ،خرما وانواع مغزها مثل پسته،بادام فگردو وفندق ازمنابع خوب اهن بشمار میروند. بعضی از سبزی ها مثل گوجه فرنگی،فلفل دلمه ایی ،کلم ،گل کلم دارای ویتامین هستند واگر همراه باغذا مصرف شوندباعث افزایش جذب اهن غذا می شوند. میو ها بخصوص مرکبات نیز اگر پس از غذا مصرف شوند باعث افرایش جذب اهن وعده غذای می شوند.

اگر حتی مقدارکمی گوشت به غذاهای گیاهی اضافه شوند جذب اهن بیشتر میشود . مخلوط کرد مقدارکمی گوشت به سویا جهت تهیه انواع غذاها مثل کتلت ،همبرگرویا ماکارونی موجب می شود اهن بیشتری به بدن برسد.

چگونه باید از کمبود اهن وکمخونی فقراهن پیشگیری کرد؟

  1. تمام افراد خانواده باید دربرنامه غذایی روزانه خود ازموادغذایی اهن دار مثل گوشت قرمز، مرغ،ماهی ،تخم مرغ ، سبزیجات مثل جعفری ،اسفناج وحبوبات مثل عدس ولوبیااستفاده کند.
  2. همراه باغذا از سالاد شامل گوجه فرنگی ،کاهو،فلفل سبزدلمه ایی ویا سبزی های تازه مثل سبزی خوردن وبعد ازغذا میوه بخصوص مرکبات که حاوی ویتامین C می باشد،استفاده کنند. ویتامین C چذب اهن غذا را افزایش می دهد.
  3. کودکان ونوجوانان باید تشویق شوند که بجای مصرف تنقلات تجارتی مثل چیپس ،پفک ونوشابه های گازدار از انواع خشکبار مثل برگه ها ، توت خشک ،انجیر خشک،کشمش ،خرما وانواع مغزها شامل فندق،پسته ،گردو ،بادام که از منابع خوب اهن می باشند استفاده کنند.
  4. ازمصرف چای بلافاصله قبل وبعد ازغذا خودداری کرده وچای را یک تا دوساعت پس از صرف غذا بنوشید.
  5. برای جلوگیری از ابتلا به آلودگی های انگلی اصول بهداشت فردی بخصوص شستن کامل دستها بااب وصابون قبل از تهیه ومصرف غذا وپس از هرباراجابت مزاج رارعایت کنید.
  6. هنگام مصرف سبزی های خام دقت کنید که کاملا شسته وضد عفونی شده باشد.
  7. ارنانهایی استفاده کنید که خمیران کاملا ورامده ودرتهیه انها از جوش شیرین استفاده نشده باشد.
  8. خانمهای باردار باید طبق توصیه پزشک از پایان ماه چهارم بارداری تا 3 ماه پس از زایمان روزانه یک عدد قرص آهن مصرف کنند.
  9. کودکان زیر 2 سال هم همزمان با شروع تغذیه تکمیلی تا 2 سالگی طبق توصیه پزشک ازقطره آهن استفاده نمایند.
  10. تغذیه کودک با شیر مادر از بروز کمخونی در شیرخوار جلوگیری می کند.آهن موجود درشیر مادر اگر چه کم است ولی از قدرت جذب بالایی برخورداراست به همین دلیل خطر بروز کمبود اهن وکم خونی در کودکانی که با شیرمادر تغذیه می شوند کمتر است.

 


 
comment نظرات ()
 
 
به پرشین بلاگ خوش آمدید
نویسنده : پرشین بلاگ - ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 
بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com
 
comment نظرات ()