بیماری ام اس .سرطان. .انمی یا کم خونی.بزرگی طحال.فاویسم.هموفیلی. . خستگی .

 
ام اس
نویسنده : فرزانه (ربابه)دریاباری - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۸
 

امروزه شواهد علمی بسیاری وجود دارد که اهمییت و نقش تغذیه را در حفظ سلامت بیماران MS ثابت کرده. اگرچه اکثر دستورات توصیه های عمومی است و تمام افراد باید از آن پیروی کنند, ولی مواردی نیز وجود دارد که در بیماران MS بر آنها تاکید شده. افراد با عادات غذایی نادرست باید بعد از آگاهی از برنامه تغذیه صحیح به تدریج و در چند مرحله از برنامه غذایی مناسب استفاده کنند. لذت بردن از غذا یک اصل مهم در تغذیه است و محرومیت مطلق از مواد غذایی مورد علاقه وجود ندارد وبه همین علت اگر خوراکی هایی خارج از چهارچوب برنامه توصیه شده هستند می توانند به مقدار کم و در دفعات کمتر استفاده شوند.
مصرف چربی ها:
به خاطر تشکیل ترکیبات سمی و مضر برای بافت دستگاه عصبی مرکزی و اثر مصرف چربی های ضروری که نقش مهمی در ترمیم و نگهداری سلولهای عصبی دارند از اهمییت خاصی برخوردار است, خصوصا با توجه به عملکرد آن در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و افزایش وزن, مقدار چربی دریافتی و نوع آن باید مشخص شود.
چربی های گیاهی ( چند زنجیره ای ) باید به جای چربی های حیوانی جایگزین شوند.
انواع چربی های گیاهی مثل روغن آفتابگردان و روغن گلهای پامچال (Omega3), مواد با چربی های حیوانی مثل ماهی تن, شاه ماهی و ماهی خالدار .
دستورات کلی
اجتناب از:
1. - پختن و مصرف غذاهای چرب خصوصا گوشتهای چرب و تمام چربی های با منشا حیوانی
2. - فرآورده های لبنی پرچرب

- 3.سس های مایونز و تمامی سس های دارای چربی زیاد
4 - غذاهای بسیار شیرین, کیک, بیسکوئیت شیرینی , آبنبات
5 - . غذاهای حساسیت زا مثل تخم مرغ, شیر, سیب زمینی, گوجه فرنگی, بادمجان, مخمرها, نان گندم و شکر, برخی از میوه ها (بسته به واکنش بیمار), مواد غذایی با رنگهای افزودنی (نوشابه ها) و یا مواد نگهدارنده (کنسروها), ادویه, تمام میوه ها و سبزیهایی که خوب شسته نشده اند یا با افزایش دهنده های رشد تغذیه شده اند (سموم باقیمانده روی آنها می تواند سمی و حساسیت زا باشد)
بیماران خود باید با دقت به برنامه غذایی روزانه, غذاهای حساسیت زا را شناخته و آنها را حذف کنند.
6. - مصرف قهوه, الکل, کولا و چای

این ای میل رو ویولت عزیز برای گروه ایران ام اس فرستاده بود که منم کپی کردم و اینجا گذاشتمرخی عوامل ژنتیکی ومحیطی موثر برآن شناسایی شده است.بیماری ام.اس در زنان *۵/٢ تا *٣ برابر بیشتر از مردان مشاهده شده است.

بیماری ام.اس در زنان *۵/٢ تا *٣ برابر بیشتر از مردان مشاهده شده است


 
comment نظرات ()