آنمی آپلاستیک در واقع نوعی کم خونی شدید است. در این بیماری که متاسفانه اغلب سراغ جوانان می آید مفز استخوان فرد بیمار ضعیف شده و سلول های تولیدی در بدن بسته به شدت بیماری کاهش میابد.
دو راه درمان برای این بیماری عبارتند از: آنپول ATG و راه دیگر درمان آن پیوند مغز استخوان است که تا حدی خطرناکتر از آمپول است ولی احتمال خوب شدن در این روش بیشتر است. در ضمن پزشکان سعی می کنند این بیماری را بیشتر از طریق آمپول درمان کنند.
 تا آنجا که می توانند به ورزش روی بیارند، چون ورزش کردن از تنبلی بدن جلوگیری می کند. باید توجه داشته باشیم که این بیماری می تواند اکتسابی یا از راه مواد شیمایی به بدن منتقل می شود.
خوشبختانه افراد بسیار محدودی به این بیماری مبتلا می شوند. ولی متاسفانه افراد مبتلا باید زجر زیادی بکشند تا از این بیماری رهایی یابند. آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان  سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبولهای قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز  با کاهش تولید سایر سلولهای خونی نیز روبرو هستیم که به آن گویند. به عنوان مثال، شخصی که در معرض پرتوهای زیانبار ناشی از یک انفجار هسته‌ای قرار می‌گیرد ممکن است دچار تخریب کامل مغز استخوان و متعاقب آن در ظرف چند هفته مبتلا به آنمی کشنده شود. به همین ترتیب درمان بیش از حد با بعضی مواد شیمیایی صنعتیو حتی داروهایی که شخص ممکن است نسبت به آنها حساس باشد می‌توانند یا برخی تومورهاهمین اثر را ایجاد کنند.

نشانه ها
کم خونیبه همراه کاهش پلاکت ، کاهش گلبول سفیدو کاهش رتیکولوسیت از نشانه های آن است.
مهمترین فرق میان کم‌خونی آپلاستیک با سندرم میلودیسپلاستیک این است که در سندرم میلودیسپلاستیک سلول‌های خونی غیرعادی یا نابالغ ساخته می‌شوند ولی در کم‌خونی آپلاستیک تولید همه‌ی سلول‌های خونی با کاهش شدید روبرو است.

درمان
اقدامات حمایتی مثل ترانسفوزیون مکرر و درمان عفونت، پیوند مغز استخوان، به کارگیری عوامل سرکوب ایمنی درمان اولیه این بیماری هستند
/ 1 نظر / 26 بازدید
پری وش

سلام همسر من متاسفانه مبتلا به آنمی آپلاستیک بود که در جریان شیمی درمانی فوت شدن[گریه] این بیماری درمان قطعی نداره؟