پژوهشگران در بزرگترین دستاورد خود طی چند دهه گذشته در زمینه کشف عوامل ژنتیکی بیماری ام اس، موفق به شناسایی دو ژن شده‌اند که هر کدام خطر ابتلا به این بیماری را تا ‪ ۳۰درصد افزایش می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیماری ام‌اس، دستگاه ایمنی بدن به غلاف چربی میلین که سلولهای دستگاه عصبی مرکزی را محافظت می‌نماید حمله می‌کند.

به دنبال مسدود شدن یا کند شدن پیامهای عصبی، مدارهای کوتاهی در سامانه پیام رسانی بدن بوجود می‌آید که منجر به بروز مشکلاتی در حرکت و هماهنگی، ضعف عضلانی، نقص ادراکی ، اختلال در گفتار و مشکلات بینایی می‌شود.

تاکنون بررسی ژنوم انسان به کشف چند گونه ژن بر روی کروموزم شماره ‪۶ در ‪ (MHC) Major Histocompatibility Complexکه دستگاه ایمنی را تنظیم می‌کند انجامیده است.

‪ MHCمتراکم‌ترین ناحیه ژنوم در پستانداران است.

این ژنها در اواسط دهه ‪ ۱۹۷۰کشف شدند و پزشکان تا پیش از این برای یافتن سایر عوامل در مجموعه فرایندهای دخیل در بروز ام اس ناکام بوده‌اند.

ژنهای جدید کشف شده در هدایت سلولهای مهم ایمنی موسوم به سلولهای تی که بدن را در برابر مهاجمان محافظت می‌کند نقش دارند.

این ژنها اینترلوکین-‪ ۷گیرنده آلفا یا ‪ IL7R-alpha(که بر روی کرموزوم شماره ‪ ۵قرار دارد) و اینترلوکین-‪ ۲گیرنده آلفا (که بر روی کرموزوم شماره ‪ ۱۰قرار دارد و پیشتر با دیابت نوع اول مرتبط شناخته شده بود) نام دارند.

یک تغییر در رمز ژنتیکی در ‪ IL7-Rو دو تغییر در ‪ IL2-Rباعث ایجاد این گونه‌های ژن خطرناک می‌شود.

هر نوع ژن خطر بروز ام اس را بین ‪ ۲۰تا ‪ ۳۰درصد افزایش می‌دهد.

سیمون گریگوری متخصص ژنتیک دانشگاه دوک در دورهام کارولینای شمالی می‌گوید از آنجا که عوامل ژنتیکی که پیشتر با ام اس مرتبط شناخته شده‌اند فقط کمتر از نیمی از علل ژنتیکی این بیماری را بیان می‌کنند این کشف حائز اهمیت است.

دو گروه از محققان آمریکایی و انگلیسی در دو مطالعه مجزا دست به انجام این تحقیقات زدند و یافته‌های خود را در مجله ‪ Nature Geneticsو ‪ New England Journal of Medicineمنتشر کردند.

این دو گونه ژن در پی مقایسه بیش از ‪ ۲۰هزار نمونه دی ان آ بیماران مبتلا به ام اس و افراد سالم ساکن آمریکا و اروپا کشف شدند.

در سراسر جهان دو میلیون نفر به این بیماری آسیب رسان عصبی مبتلا هستند. در آمریکا نیز ‪ ۳۵۰هزار بیمار ام اس وجود دارد که از این میان دو سوم آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

این بیماری بیشترین شیوع را در بین بالغین جوان دارند بطوری که بیش از ‪ ۹۰درصد موارد در سنین زیر ‪ ۵۵سال و کمتر از ‪ ۵درصد زیر پنج سالگی تشخیص داده شده‌اند.

در حال حاضر این بیماری هیچ راه درمانی ندارد. اما کشف عوامل ژنتیکی امکان یافتن درمانی برای جلوگیری از بروز این بیماری یا دستکم کند کردن پیشرفت بیماری را هموار می‌کند.

سایر عوامل مطرح در بروز ام اس شامل ویروس یا قرار گرفتن در معرض برخی عوامل محیطی است

/ 0 نظر / 19 بازدید