غذاهای مملو از شکر و روغن های اشباع، منجر به آنمی (کم خونی)، پوکی استخوان، مشکلات قاعدگی، خشکی پوست و ناخن، و ریزش مو می گردد».
غذاهای صنعتی مانند: انواع کنسروها و ساندویچ ها عموماً مملو از چربی و شیرینی هستند که ارزش غذایی ندارند.
ساندویچ های سرپایی نیز دارای ارزش غذایی کمی هستند؛ زیرا فاقد ویتامین های A,B,C و کلسیم می باشند. بدون شک اینگونه غذاها مخاطرات زیادی را در بردارند و علاوه بر آن پر از چربی های اشباع شده و سدیم و شکر می باشند که مخاطرات آن را چند برابر می کند. " 1 ".
کم خونی عبارت است از کاهش میزان هموگلوبین در گویچه های قرمز خون یا کمبود گلبول های قرمز.
گویچه های قرمز، سلولهای صفحه ای شکلی هستند که اکسیژن را به تمام بخش های بدن
حمل می کنند. چند نوع کم خونی وجود دارد که علایم همه ی آنها تقریباً مشابه است. در هر یک از حالات کم خونی، کاهش اکسیژن قابل دسترسی برای سلولهای بدن باعث کاهش کارایی بدن می شود؛ در نتیجه مغز نسبت به فقدان اکسیژن با سردرد، سرگیجه، سستی، از دست دادن حافظه، عصبانیت، بی حوصلگی و خواب آلودگی واکنش نشان می دهد. سایر علایم عبارتند از: ضربان تند قلب، احساس کرختی یا سوزش در انگشتان و پنجه ها، زنگ زدن گوش، ظهور لکه های سیاه در مقابل چشمان، رنگ پریدگی، عوارض روحی، سوزش و قرمز شدن زبان، به خواب رفتن دست، پشت درد، اختلال هاضمه، تحریک پذیری، افسردگی، قاشقی شدن ناخنها، کاهش بازده کار، از دست دادن وزن، اشتها برای خوردن هر نوع آشغالی بدون توجه به مقدار، نیاز و کیفیت آن و از نظر میکروسکوپی کوچکتر یا بزرگتر شدن گلبول های قرمز در مقایسه با اندازه ی نرمال و کم رنگ شدن آنها.
بدیهی است که تمام این علایم ممکن است در یک فرد ظاهر نشود، ضمناً برخی از این عوارض ممکن است علایم بیماری دیگری باشند.
کم خونی به خودی یک بیماری نیست بلکه همیشه معلول عوامل دیگری است و لیکن معمولاً کم خونی معلول از دست دادن مزمن خون (قاعدگی، جراحی) و یا فقدان مواد غذایی کافی به ویژه آهن است.
بدن انسان برای ساختن گلبولهای قرمز نیاز به مواد مغذی و مواد معدنی و ویتامین ها دارد؛ موادی چون پروتئین، آهن، مس، اسیدفولیک، ویتامین B12,B2، ویتامین C و... بنابراین کمبود هر یک از این مواد می تواند علتی برای کم خونی باشد.
طی سالهای متمادی این طور تصور می شد که ریشه ی بیماری کم خونی فقط کمبود آهن است ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد که غالباً این طور نیست؛ به عنوان نمونه تحقیقات نشان می دهد که در اشخاصی که رژیم غذایی آنها شامل مقدار زیادی فیبر نظیر سبوس گندم و سایر انواع فیبر (غذاهای تصفیه نشده) بوده هیچگونه کمبود آهن دیده نشده است.
در طی دوران بارداری نیاز زن به آهن بیشتر می باشد. اگر زنی عادت های ماهانه طولانی یا خونریزی زیاد داشته باشد و یا اگر از دستگاه (آی ـ یو ـ دی) استفاده کند (افراد استفاده کننده از این دستگاه، ماهانه 5 برابر دیگر افراد خون از دست می دهند) مستعد کمبود آهن می شوند .
کمبود آهن در خون یکی از مشکلات اصلی زنان جوان و میان سال است. اکثریت زنان

فقط 1/3 یا 1/2 میزان مورد نیاز مصرف خود، آهن مصرف می کنند. چرا؟
1 ـ بدن فقط 10 درصد از آهنی را که وارد دستگاه گوارش می شود جذب می کند.
2 ـ غذاهای آهن دار، مانند: جگر، سیراب شیردان، لوبیا، انجیر، برگه ی زردآلو، تخمه کدو و... را کمتر مصرف می کنند.
3 ـ نمی دانند که باید غذاهای آهن دار را با غذاهای حاوی ویتامین C ترکیب کنند تا ارزش غذایی آنها 4 برابر شود. غذاهای حاوی آهن عبارتند از: اسفناج، بادام زمینی، سبزی، خشکبار، چغندر، زردآلو، کشمش، عدسی.
4 ـ مواد کافئین دار مانند: قهوه، چای، نوشابه های شیرین، بستنی های صنعتی، به مقدار زیادی مصرف آهن را کاهش می دهند.
5 ـ داروها و مواد شیمیایی، حشره کش ها، عفونت، بیماری، آشفتگی در غدد درون ریز، باعث کم خونی، خصوصاً در خانمها و کودکان و پسران و دختران جوان می شود.
یافتن علت ایجاد کم خونی مهم است. کمبودهای تغذیه ای از علل نسبتاً شایع کم خونی هستند.
فقط با کمبود آهن است که گلبول های قرمز نمی توانند اکسیژن مورد نیاز بدن را حمل کنند و در نتیجه اکسیژن کافی به قسمت های مختلف بدن نمی رسد" 1 ".
آیا می دانید که: 50% زنان ایرانی از کم خونی و سوء تغذیه رنج می برند و حدود 20 % آنها نیز به علت کم خونی بیش از سایرین در معرض مرگ و میر قرار می گیرند؟

نظرات آدل دیویس، متخصص تغذیه

 


«سلول های قرمز خون یا گلبول های قرمز، در مغز استخوان به وجود می آیند. طی یک برآورد مشخص شده است که در بدن یک فرد بزرگسال تندرست تقریباً در هر دقیقه یک بیلیون گلبول قرمز تولید می شود. در هر میلی متر مکعب خون که یک مکعب فرضی با ابعاد 0/04 اینچ می باشد به طور طبیعی در حدود 5/000/000 گلبول وجود دارد ؛ این عدد «شمار خون» نامیده می شود.

با این وجود برای تندرست بودن، هر یک از این گلبول ها باید حاوی مقداری هموگلوبین باشد که با اکسیژن ترکیب می شود و آن را در خود نگه می دارد. تقریباً نیم فنجان خون باید 15 گرم هموگلوبین در خود داشته باشد؛ هر گاه «شمار خون» شما از 400/000 گلبول قرمز یا از 12 گرم هموگلوبین قرمز یا از این دو کمتر باشد کم خونی وجود دارد. به این نکته مهم توجه کنید!!
«علت اصلی کم خونی ناشی از کمبود آهن، تصفیه انواع غلات و نان و تصفیه شکر (قند سفید) است».
در بین مواد غذایی جگر بیشترین مقدار هموگلوبین را تولید می کند، سیراب و شیردان و قلوه در مرحله ی دوم، زردآلو سوم و تخم مرغ چهارم است.
«بیشتر کم خونی های ناشی از تغذیه، در صورتی درمان می شوند که پا به پای آهن، اسید سیتریک، اسید مالیک، تارتاریک و ویتامین C نیز به بدن برسد. مواد غذایی حاوی اسید همچون دوغ، ماست، میوه های ترش و آب انواع مرکبات ترش که به جذب آهن کمک می کنند. " 1 ".به عکس، مواد قندی و نشاسته ای از یک سو به علت تحریک ترشح شیره های قلیایی، هضم و از سوی دیگر به علت آنکه تاب تحمل رشد باکتری های مفید روده را ندارند، جذب آهن را کاهش می دهند».
افراد مبتلا به زخم معده که بر اثر خونریزی دچار کم خونی شده اند تا موقعی که ترکیبات قلیایی کننده ی معده مصرف می کنند بدن آنها قادر به جذب آهن نخواهند بود.
هر رژیم غذایی که از حیث پروتئینی و ویتامین های B کافی باشد و به وسیله ی منابع طبیعی به بدن برسد از نظر آهن نیز کاملاً کافی و مناسب خواهد بود.
آیا می دانید شکر با نابودی ویتامین های B، باعث کم خونی می شود .
کمبود مس، جذب آهن را کاهش می دهد و از عمر گلبول های قرمز خون می کاهد؛ بنابراین کم خونی پدید می آید. مس، در جگر، قلوه و مغز فراوان یافت می شود.
مس نیز همچون بسیاری از مواد مغذی دیگر، با مصرف مواد غذایی تصفیه نشده، معمولاً به قدر کافی به بدن می رسد.


طبق پژوهش هایی که در سال 1985 صورت گرفت 87 درصد زنان دچار کمبود ویتامین E, هفتادو چهار درصد دچار کمبود کلسیم، 56 درصد دچار کمبود آهن و 46 درصد دچار کمبود فولاسین هستند" 1 ".
بر اساس تحقیقی که در انگلستان صورت گرفت از هر 5 زن مبتلا به کم خونی فقر آهن، همگی به شکنندگی ناخن ها مبتلا بودند.

/ 0 نظر / 30 بازدید