اطلاعات به دست آمده نشان می دهند که دو سوم از افرادی که از این بیماری رنج می برند زن هستند و دانشمندان گمان می کنند که یکی از دلایل این مساله می تواند هورمون های زنانه باشد زیراهورمون های موجود در بدن زنان کاملا با هورمون های مردانه تفاوت دارند و همچنین گمان می رود کروموزم ایگرگ (Y) مردان می تواند از بروز و پیشرفت این بیماری در مردان کمک کند.
به عقیده دانشمندان عوامل ژنتیکی و ارثی نیز می تواند از دلایل بروز این بیماری باشد و از اینرو مطالعاتی بر روی دوقلوهای همسان که دارای ژنهای یکسان بوده و دوقلوهای غیر همسان که ژنهای یکسانی ندارند انجام شده است.
یکی از تحقیقاتی که بر روی دو قلوها انجام گرفت نشان داد که اگر یکی از دو قلوها مبتلا به ام اس باشد امکان ابتلای دیگری در صورت همسان بودن ۳۰ درصد و در صورت غیر همسان بودن تنها ۴ در صد است.
این مطلب بیانگر این نکته است که افراد ممکن می توانند از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به ام اس باشندپدران ام اس را منتقل می‌کنند
دانشمندان دانشگاه مایوکلینیک معتقدند، پدران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بیش از مادران این بیماری را به فرزندان خود منتقل می‌کنند.
به نقل از پایگاه خبری healthday، این دانشمندان با بررسی والدین مبتلا به این بیماری که فرزندان آنها به این بیماری مبتلا بودند دریافتند در صورتی‌که پدر مبتلا باشد احتمال این که فرزندان به این بیماری مبتلا شوند دو برابر است. به گفته این دانشمندان مردان به بیماری مولتیپل اسکلروزیس مقاوم‌تر هستند بنابراین برای انتقال این بیماری به فرزندان باید ژن‌های بیشتر و یا قوی‌تری داشته باشند. این دانشمندان معتقدند دلیل انتقال این بیماری از پدر به فرزندان را هنوز نمی توان به هورمون های زنانه و مردانه و یا کروموزم های جنسی ربط داد و باید تحقیقات بیتشری در این زمنیه انجام شود.

منابع انگلیسی برای علاقه مندان

http://www.umm.edu/patiented/articles/what_causes_multiple_sclerosis_000017_4.htm
http://neurology.health-cares.net/multiple-sclerosis-genetic-factor.php
http://ms.about.com/od/multiplesclerosis101/a/genetic_link.htm

/ 1 نظر / 21 بازدید
شبیر

با سلام ممنون از مطالبی که در سایت قرار دادید بنده یک بیمار ام اس هستم... خواهش میکنم در قسمت معرفی خودتان ،اسم فرح رو بردارید و اسم پاک الزهرا رو قرار بدید..موفق باشید...